Заемът за оборотни средства е един от най-популярните видове заеми за предприемачи. Неговата задача е да подпомогне поддържането на финансовата ликвидност на компанията. Какво тогава могат да бъдат получени средствата, получени по заема за оборотни средства? Наред с други на:

  • изплащане на кредити и вноски по кредити;
  • плащания за служители на компанията;
  • закупуване на стоки и суровини, необходими за дейността на компанията.

Накратко, с заем за оборотни средства, известен като „оборот“, можем да финансираме това, което компанията не би могла да продължи да функционира и да носи приходи. Револвиращите заеми могат да се вземат за различни периоди – обикновено това е година с възможност за удължаване, но има и по-дълги заеми. По принцип те се изплащат еднократно, но ако клиентът пожелае, също е възможно да изплати заем за оборотни средства на вноски.

Начинаещите предприемачи не могат да разчитат на получаване на заем за оборотен капитал, тъй като банките изискват дадена компания да съществува от известно време (обикновено това е 12 месеца). Освен това те или няма да ги получат, или компании, които се борят с големи финансови проблеми при по-малко атрактивни условия.

Колкото по-стабилно и здравословно е финансовото състояние на дадена компания, толкова по-голям и по-евтин заем за оборотни средства ще може да разчита. Струва си да се помни, че е възможно да договорим представеното ни предложение за заем с банката. Преговорите не винаги ще бъдат успешни, но има шанс да успеем да намалим маржа или лихвения процент, което ще се превърне в реални спестявания.

Инвестиционен заем

Често инвестиционните разходи надвишават финансовия капацитет на фирмите и единствената възможност е да се тегли заем. Въпреки това се оказва рентабилно поради последващата възвръщаемост на инвестициите.

Възможностите са почти безкрайни. Важното е, че горната граница на инвестиционен заем, в зависимост от конкретната банка, или не съществува, или е много висока. Дали обаче сме в състояние да получим толкова голям заем зависи до голяма степен от текущото финансово състояние на нашата компания, както и от това дали банката смята инвестицията за потенциално печеливша. В много случаи получаването на инвестиционен заем ще изисква собствена вноска до 20 или 30% от инвестиционната стойност, въпреки че има и оферти, които изискват по-ниска или дори нулева вноска.

Може да е необходимо да се предостави и допълнителна гаранция за изплащане на заема(например чрез обременяване на имущество на фирма с ипотека). Допълнително предимство на инвестиционните заеми е фактът, че изплащането им може да бъде разпределено в рамките на дузина години, ако почувстваме нужда от това.