Европейската комисия даде положителна оценка на плана за възстановяване и устойчивост на България, който се състои от безвъзмездни средства в размер на 6,27 млрд. евро.
Финансирането, предоставено от Механизма за възстановяване и устойчивост – в основата на програмата „NextGenerationEU“ – ще подпомогне изпълнението до 2026 г. на ключови инвестиционни и реформаторски мерки, предложени от България, за да стане по-силна от пандемията COVID-19.
Планът на България е част от безпрецедентния координиран отговор на ЕС на кризата с COVID-19, който има за цел да се справи с общите европейски предизвикателства чрез възприемане на екологичния и цифровия преход, за укрепване на икономическите и социалните устойчивостта и сближаването на единния пазар.
По-специално актуалния план за възстановяване на България ще ускори декарбонизацията на енергийния сектор, ще насърчи широкомащабното разгръщане на цифровата инфраструктура, включително в селските райони, както и ще подкрепи инвестициите за повишаване на образованието и уменията.
59% от инвестициите в подкрепа на подобрение на климата
В плана за възстановяване е заложена ускорена декарбонизация на енергийния сектор: определяне на рамка за постепенно премахване на въглищата, намаляване на емисиите на парникови газове на енергийния сектор с 40 % до 2025 г.; утрояване на производството на електроенергия от възобновяеми енергийни източници до 2026 г.; определяне на амбициозни цели за разширено съхранение 1,7 млрд. евро за капацитет за съхранение на слънчева и геотермална електроенергия.
▶ Енергийна ефективност на частни и обществени сгради: финансиране на широкомащабно енергийно ефективно обновяване на жилищни, обществени и търговски сгради, както и целенасочени реформи за улесняване на инвестициите в енергийна на енергийната ефективност, за което се предвиждат 924 милиона евро.
▶ Устойчив транспорт: насърчаване на превозните средства с нулеви емисии, подобряване на и инвестиране в железопътния транспорт, интермодалния транспорт и транспорта на пътници. устойчива градска мобилност, за която са предвидени средства в размер на 666 милиона евро.
26% от инвестициите ще подкрепят цифровите цели
Широкомащабно разгръщане на цифрова инфраструктура: увеличаване на покритието на мрежи с много голям капацитет в цялата страна, включително в селските и слабо населените райони на стойност 270 млн. евро.
▶ Подобряване на цифровите умения: насърчаване на обучението на възрастни чрез цифрови умения обучение в областта на цифровите технологии; създаване на национална онлайн платформа за обучение на възрастни на стойност 319 млн. евро
▶ Цифровизация на публичната администрация: инвестиции в модернизацията и цифровия преход на публичната администрация; цифрови публични услуги в ключови области като правосъдие, здравеопазване, заетост и социална защита, за което са предвидени 297 млн. евро.
В плана за възстановяване са заложени и 71 млн. евро за ключовата тема за страната – правосъдие и бизнес среда: цялостна борба с корупцията и мерки, включително реформи, които да гарантират отчетността и наказателната отговорност на главния прокурор, засилени мерки за борба с корупцията институции и повишаване на прозрачността и конкуренцията в публичния сектор обществените поръчки; подкрепа за електронното правосъдие; по-добро управление на държавните предприятия.