В православната християнска църква иконите са изобразителни изображения на Бог, Богородица, светци или различни сцени от Библията.
Има съвременни и старинни православни икони. Най-ценните исторически образци се появяват на антични търгове. В никакъв случай иконата не може да бъде изхвърлена, но може да бъде подарена, занесена в църквата или прехвърлена за закупуване, и да намери нов собственик.
Иконите са комбинация от живопис и онези символи и произведения на изкуството, които замениха иконите по време на религиозното преследване. Иконата не е просто портрет, тя трябва да напомня на хората за духовния аспект на човека, изобразен върху нея. Иконата е образ, който ни довежда до човек, който е свят и угоден на Бога, или ни издига на небето, или предизвиква чувство на разкаяние, насърчение, молитва, чувство на необходимост да се поклоним пред този образ. Ценността на иконата е, че когато се доближим до нея, ни се иска да се помолим с благоговение. Ако изображението предизвиква това чувство, това е добър знак.
В памет на светците и тяхната борба, иконата не само представя светеца такъв, какъвто се е появил на земята, но и представя вътрешната му духовна борба, тя описва как е постигнал това, което сега се смята за ангел на земята, небесен свят човек.
В православната църква е обичайно да се почитат иконите. На входа хората първо палят свещ, а след това спират, за да се поклонят на иконите пред входа на църквата.
Друга важна функция на иконите е да фокусират ума ви върху Бог по време на църковни служби. Когато седим тихо в църквата, за умовете ни е твърде лесно да се лутат към странични неща, като това, което готвим за вечеря, задълженията около къщата и задълженията, които трябва да свършим следващата седмица. Вместо да мечтаят, един поглед към иконите по време на църква напомня на енориашите къде се намират. Следващият път, когато отидете на църква и ви е трудно да се концентрирате, погледнете иконите. Това ще ви помогне да се съсредоточите върху църковната служба, а не върху живота извън църквата.
Източник: ikonite.bg