Броят на акциите в портфейла може би не е най-важният критерий за качество на портфейла, но инвеститорите знаят, че малко акции са изложени на висок риск за отделни фирми и индустрии, а много акции са прекомерни комисионни разходи и загубена възвръщаемост поради осредняване.
Инвеститорите често се чудят колко акции са оптимални за тяхното портфолио. По-важен е съставът на портфейла и нивото на концентрация. Оптималният брой ценни книжа зависи от много фактори, които трябва да се вземат предвид. Разумният подход към изграждането на портфолио може да има повече смисъл от рационалния.
Наивна диверсификация
Няма смисъл да диверсифицирате в непознати компании само в името на разнообразието. Наивната диверсификация е често срещан проблем за новите инвеститори. Въпреки това, не е безопасно да притежавате само една акция, тъй като въпреки усилията ви, избраната от вас акция може да стане жертва на непредвидени обстоятелства. Затова определено се отдалечаваме от притежаването само на една акция. Този аргумент е разбираем, но остава въпросът за оптималния брой акции.
Волатилност и възвръщаемост
В крайна сметка намаляването на волатилността на портфейла не трябва да зависи от броя на акциите в портфейла, а от цялостния дизайн на портфейла и избора на инвестиция. Инвестирането в множество некорелирани активи е мощен начин за ограничаване на изтеглянето на портфейла, без непременно да компрометирате потенциалната си възвръщаемост.
Не е необичайно да намерите индивидуални инвеститори, които смятат, че поемат твърде голям риск за една компания, ако нейният дял достигне 3% от портфейла. Въпреки това мнозина са готови да поемат 25-годишна ипотека с първоначална вноска, която представлява по-голямата част от личните им спестявания.
Обяснението за това явление е просто. Концентрираните инвестиции изискват надлежна грижа и обикновено включват предварително определени цели и времеви рамки. Ако знаете какво купувате и сте наясно с възходящите и отрицателните рискове, тогава правенето на концентрирани инвестиции не е непременно безразсъдно. Но всичко ще почива по скалата на „надлежна проверка“.
Рационално срещу разумно
Рационалното инвестиционно решение означава вземане на решение стриктно въз основа на факти и цифри. Всичко звучи страхотно като концепция. Изводът е, че позволявате на данните да вземат решения вместо вас. Проблемът е, че рационалността не винаги е реалистичен подход. Всички ние сме човешки същества, чиито емоции могат да попречат на формулирането и още повече, на изпълнението на разумен план. Понякога това, което има най-голям смисъл за вас, ще бъде различно от това, което има най-голям смисъл.